Základní potřeby, aneb co mě naučil Maslow (něco málo o welfare)

U živých tvorů se setkáváme často s pojmem potřeba – každý nějakou máme a k pochopení můžete nahlédnout do wikipedie (ano, vím, je to wikipedie) https://cs.wikipedia.org/wiki/Maslowova_pyramida a něco více k současnosti, směřováno opravdu k lidem asi tady: https://psychologie.cz/smysl-sebepoznani/

Spousta výzkumů, které se později aplikovaly na lidi, probíhaly na zvířatech – takže si půjčím pro naše účely Maslowovu teorii potřeb (pokud by někoho zaujalo čtení, doporučuju knihy od Konrada Lorenze – některé jsou vážně funny). 

Začnu potřebou fyziologickou, jakožto základní. Bez ní se špatně žije (ano, v článku se píše o kritice s ohledem na koncentrační tábory),.Pro naše potřeby stačí člověk i kůň, co neřeší vážné existenciální potíže (takový průměrný jezdec/kůň):

Já teda nevím jak vy, ale já jsem pekelně nepříjemná po ránu, když nemám kafe a snídani. Taky se mnou bývá horší pořízení, když potřebuju spát, mám hlad anebo potřebuju na záchod (doma vědí! ☺). Prostě a jednoduše, když nemám naplněné fyziologické potřeby, tak jsem docela prudná. Moje kobyla je v tomhle dost stejná. Když má hlad, je to s ní vážně otrava a nebezpečné pro všechny ostatní koně.

 

Co potřebuje kůň, aby s vámi mohl v pohodě komunikovat a jezdit na vyjížďky a nebyla to pruda?

Ano, potřebuje být najedený/napitý (což je potíž u typu zvířete, které je nastavené na „nonstop“ žraní), vyspaný (někteří třeba padají ve stoje…) a třeba bez fyziologické bolesti (každý krok bolí, čůrání bolí, zub bolí …).  Co se spánku týká – nevyspaní koně bývají ti, kteří se z nějakého důvodu stresují. Po velkých bouřkách, větrech bývají moji koně víc neteční a přes noc ani moc nežerou. Pokud koně obecně mají stres nonstop, vyspaní být nemohou a jejich nervový systém bude přetížený.

Je důležité, abychom při práci s koněm respektovali jeho biorytmus – abychom si ho brali ve chvíli, kdy ideálně nežere. Je důležité, abychom věděli, že i když má nonstop seno, se opravdu nají (i když si myslíme, že ano, ověřujte to).

Respektování biorytmu nám pomůže: 

  • při práci na ruce/sedla: tendence sežrat vše okolo sebe je nižší, a pokud koně stáhneme z trávy zpět, frustrace není tak velká
  • při odměňování: nebudete mít piraňu, co vás sežere i s keckama (poměňme samozřejmě na chutnost žrádla) anebo se nebude přetáčet jako borderka
  • při učení: lepší soustředěnost
  • ve vztahu: zvýší se ochota být s vámi

Ano, nejde to vždycky. Jsme i pracující lidi, rodiče… a času je někdy málo. Jen pamatujte – když půjdete na procházku a to zvíře se bude chtít najíst, že má možná opravdu hlad. (vy, když budete mít hlad, sežerete ve stáji i starej chleba, žejo?!). Je pak na vás, jestli ho necháte pást (a jak dlouho) anebo ne…

PS: na kurzech je taky důležitý mít dobrý kafíčko, koláček nebo cokoliv jinýho…? 😀